Visokoporozna kosa – šta je, kako nastaje i 10 saveta kako da je negujete

Visokoporozna kosa – šta je, kako nastaje i 10 saveta kako da je negujete

Visokoporozna kosa – šta je, kako nastaje i 10 saveta kako da je negujete

Poroznost kose odnosi se na njenu sposobnost da upije i zadrži vlažnost. Kutikula, spoljni omotač dlake, često reguliše količinu vlažnosti u vlasi. Ona je ta koja određuje poroznost kose. Na ovu poroznost, pored fizioloških regulatora samog organizma koje, najčešće, ne možemo promeniti, uticaj imaju i druge stvari kao što je farbanje kose, upotreba toplote prilikom stilizovanja, tretiranje kose hemikalijama…

Koje su osobine visokoporozne kose

Ukoliko imate visokoporoznu kosu, ona vam se može (najčešće u prisustvu vlage u sredini u kojoj se nalazite) čupaviti (frizz), mrsiti ili biti opuštena i delovati mrtvo. Kosa će biti sklona raznim oštećenjima kao što je lomljenje i, čak na dodir, može se osetiti njena suvoća.

Kako da znate da li je Vaša kosa visokoporozna?

Da bismo razumeli princip poroznosti kose, prvo moramo da razumemo šta je kutikula dlake koja igra izuzetno važnu ulogu u ovom svojstvu kose.

Dakle, kutikula predstavlja protektivni sloj vlasi koji se sastoji od ćelija koje se preklapaju, slično krljušti koja ide naniže. Zdrava kutikula je glatka i ravna. Ona daje Vašoj kosi sjaj i zaštitu unutrašnjih slojeva.

Postoje 3 nivoa poroznositi kose: nizak, srednju i visok nivo.

Nizak nivo poroznosti kose: znači da je vlagi teško da prodre u vlas, ali je, isto, teško da iz dlake izađe. Ukoliko Vam treba dugo vremena da osušite kosu fenom, ovo je znak da je kosa niskoporozna. Ovaj tip kose može biti otporan na farbanje kao što je to slučaj sa sedom kosom.

Srednji nivo poroznosti: ovaj tip kose lako upija vlagu, ali je lako i otpušta. Kutikula dlake nije gusto isprepletana tako da dobro apsorbuje produkte za  kosu i lako upija vlagu. Zbog ovoga je lako negovati ovakvu kosu.

Visok nivo poroznosti: znači da je kutikula otvorena i da postoje oštećenja. Ovaj tip kose brzo se suši, ali je sklona da deluje čupavo (frizz) i na dodir je veoma suva. Ona ne samo što deluje suvo i lomljivo, ovakva dlaka se i lako lomi.

Kako da otkrijete kojem tipu poroznosti propada Vaša kosa

Ukoliko znate koji tip porozne kose imate, stilizovanje i održavanje kose zdravom može biti mnogo lakše nego kad ne znate. Postoji jednostavan način da ovo utvrdite, i to kod kuće.

Brz način za utvrđivanje poroznosti kose:

Nakon češljanja izvucite jednu dlaku iz četke ili češlja i stavite je u čašu vode. Ukoliko pluta – vlas ima nisku poroznost, ako neko vreme pluta, pa onda potone – to je znak da vam je kosa međutim porozna, a ako odmah potone – imate visoko poroznu kosu.

Šta dovodi do visoke poroznosti kose

Iako ova osobina umnogome zavisi od genetike, postoje i spoljašnji faktori koji dovode do toga da li će Vam kosa biti manje ili više porozna. Izlaganje UV zracima bez zaštite, stilizovanje kose toplotom bez prethodnog nanošenja zaštite, farbanje, blajhanje, sve to može voditi visokoj poroznosti kose.

Kako da vodite računa o visokoporoznoj kosi

1.     Koristite produkte  koji su obezbeđuju vlažnost

Kada kupujete preparat za kosu obratite pažnju da hidrira kosu. Visokoporozna kosa uvek je žedna. Vrlo je važno da proizvodi za kosu butu u skladu sa Vašim tipom kose po pitanju poroznosti. Hidrirajte kosu svakodnevno kako biste sprečili lomljenje vlasi.

2.     Redovno se šišajte

Iskrzali krajevi i lomljenje dlake daleko se češće događaju na kosi koja je suva, naročito ukoliko je već oštećena. Redovnim skraćivanjem uklanjaju se oštećeni i iskrzali krajevi i sprečava se dalje širenje puknute vlasi. Više informacija o tome koliko često treba da šišate kosu možete naći ovde.

3.     Ne šamponirajte kosu prečesto

Koliko često perete kozu zavisi od tipa kose, uslova, posla kojim se bavite. Međutim, vodite računa da je ne perete prečesto kako ne biste skidali prirodnu masnoću sa vlasi. Preporučujemo da kosu perete jednom do dva puta nedeljno. Koristite šampon za svoj tip kose i za potrebe Vaše kose.

4.     Čitajte sastav proizvoda za kosu

Najbolje bi bilo da izbegavate preparate za kosu koji sadrže sulfate, pošto oni isušuju kosu. Takođe, trebalo bi se kloniti proizvoda koji sadrže alkohol.

5.     Koristite pravi šampon

Za visokoporoznu kosu stručnjaci preporučuju šampon za reparaciju oštećene kose  ili šampon koji hidrira.

6.     Nikada ne preskačite regenerator

Visokoporozna kosa zahteva mnogo hidratacije, zbog toga je neophodno naneti regenerator nakog šamponiranja. Neka regenerator bude dubokohidrirajući  jer oni mogu imati ulogu kao dodatna barijera i sloj zaštite kako bi vlas zadržala vlažnost.

7.     Pravilno češljanje kose

Visokoporozna kosa obično se brzo zamrsi, te je važno odmrsiti je kako bi se sprečilo dodatno oštećivanje kose. Kosu uvek češljajte od kraja ka glavi. O pravilnom češljanu kose i pravim četkama za svaki tip kose više možete pročitati ovde.

8.     Izbegavajte preterano zatezanje kose

Žao nam je, ali utegnuti rep nije dobar izbor za osobu koja ima visokoporoznu kosu jer može izazvati dodatna oštećenja kose. Umesto toga, birajte opušteno vezan rep, koristite skranči gumice. Ukoliko želite da vežete kosu, možete upotrebiti i šnale za kosu ili napraviti opuštenu punđu.

9.     Profesionalni tretmani kose

Veoma je važno da svoju kosu negujete što više možete, naročito ukoliko kosu podvrgavate tretmanima koji je oštećuju. Maske su dobro rešenje za negu kod kuće i bilo bi korisno da ih koristite. Pored nege u svom domu, za one koji imaju visokoporoznu kosu, kao i za one koji žele da im je kosa zdrava i jaka, neophodno je da odete do svog frizera kako bi Vam uradio specijalizovani tretman za regeneraciju i hidrataciju kose.

Olapleks je tretman koji ulazi u samu dlaku i obnavlja je iznutra. Više o tome kako uspešno možete nahraniti svoju izgladnelu kosu olapleksom, pročitajte ovde.

Druga opcija profesionalnog negovanja kose je brazilski keratin. To je jedan od najboljih (ako ne i najbolji) tretman koji možete pružiti svojoj kosi i videti neverovatne rezultate.

Još jedan od profesionalnih tretmana za negu kose svakako je Nano Shot.

Ukoliko imate nedoumice koji bi tretman trebalo da koristite, posavetujte se sa našim stručnim i iskusnim frizerkama. Slobodno im se prepustite, a njihovo znanje i umeće doneće osmeh Vašem licu i zdravlje Vašoj kosi.

10.  Spavajte na svilenom jastuku

Između pranja kose nastavite da hranite vlasi i izbegavajte da spavate na površinama koje isušuju kosu i koje je mogu dodatno oštetiti, kao što su pamučne jastučnice (koje frikcijom podižu kutikulu dlake i lome vlas). Umesto toga – probajte satenske, ili još bolje, svilene jastučnice.


Nedavno objavljeni članci:

 



Call Now Button